Атаката срещу Еврото не е за запазване на Лева, а за спасение на Долара
Близките години не са удачни за приемане на общата европейска валута в България. Не е разумно страната ни да става част от Еврозоната преди да достигне едно средноевропейско развитие на икономиката си. Въпреки това решение за отказ от Еврото за период от 20 години напред е неразумно и обслужва предимно интересите на САЩ, а не тези на България.
Еврото е единствената валута, която доближава Щатския долар по размер на международните плащания. По данни за януари 2023г. 45,40% от международните плащания са извършени с Щатски долари, в Евро са платени 33,34%, а останалите валути остават много назад с 4,46% за Британския паунд, 4,26% за Японската йена и 2,23% за Канадския долар, като петото място в някои месеци се заема от Китайския юан. От всички валути на света, най-опасна за американската валута е Еврото.
Опасността за Щатския долар произлиза от това, че той може да изгуби своето „великолепие“ ако изгуби първото си място. Най-ценното в Щатския долар е това, че може да бъде използван за почти всичко. Популярността на американската валута я държи ценна. Всеки, който продава стока или услуга на международните пазари знае, че приемайки долари, тези парични знаци могат да се използват навсякъде.
Ако Щатският долар изгуби това свое „великолепие“ това ще го превърне в нормална национална валута, която е широко разпространена, но ще трябва да се подчини на някои от пазарните принципи. Такъв принцип е обезценяването при повишено предлагане.
Ако Доларът изгуби първенството си, тогава при всяка емисия нови напечатани долари от Фед, САЩ ще трябва да плати за това с обезценяване на валутата си (Ефект познат на българите от инфлацията през 90-те години на 20 век).
Подчинението на този пазарен принцип ще породи нужда от ограничение на печатането на Щатски долари и САЩ ще трябва да ограничи икономикта си до реалните ѝ размери.
Затова най-големият противник на Еврото е САЩ, а не друг.
Какво прави правителството на САЩ, за да спре развитието на Еврото.
Правителството на САЩ не може да влезе в директна конфронтация с Еврозоната, но може да води косвени политики, да подкрепя фондации и лидери на мнение, които да работят срещу втората най-използваема валута в света.
Така например най-верните партньори на САЩ в Европа са държавите, които не приемат европейската валута, а най-близкият партньор дори напусна ЕС. Обединеното кралство излезе от Европейския съюз и дори е в основата на нов военен съюз с Австралия и САЩ, който изключва несигурните партньори от ЕС. Други държави в ЕС, които не приемат Еврото са Полша и Чехия, които се явяват най-мощният проводник на американската политика в континентална Европа. Полша и Чехия изключват възможността за мир в Украйна, докато Русия не напусне всички територии, които според САЩ са украински (включително и Крим). Друга държава, която не приема Еврото е Дания, това е държава, която се бореше активно срещу строителството на газопроводите Северен поток и Северен поток 2.
Организации, подкрепяни от САЩ работят активно във всички държави в ЕС. Пример за България е дясна консервативна партия, която организира референдум срещу въвеждане на Еврото за срок от минимум 20 години.
Извън Европа САЩ извършва военни операции срещу държави, които изнасят петрол срещу Евро. По този повод се проведоха войните в Ирак и Либия. Саддам Хюсеин и Муамар Кадафи взеха решение да продават петрол срещу втората най-използваема валута в света и платиха с животите си и сигурността на държавите си.
Ако държавите от Еврозоната нямаха ядрено оръжие в лицето на Франция, САЩ биха могли да проведат бруталния Ирако-либийски сценарий и в сърцето на Стария континент, за да запазят безусловната доминация на Долара.