Бразилия и Аржентина ограничават Щатския долар в Южна Америка
След като Европейският съюз обяви война на Щатския долар с въвеждане на Еврото, днес подобен сценарий се готви и в Южна Америка. Бразилия и Аржентина подготвят нова валута за изместване на северноамериканската валута от континента си.
Бразилия и Аржентина са двете най-големи икономики в Южна Америка. Те заемат първо и второ място по площ и първо и трето място по население в континента. Притежават достатъчно търговско влияние, за да наложат новата валута сред съседите си.
Идеята беше обсъдена на среща между президентите на двете държави в Буенос Айрес.
Повече за посещението можете да прочетете в сайта на БНТ
Интересно е, че това е първото чуждестранно посещение на новоизбраният президент на Бразилия Лула да Силва от Работническата партия. Посещението и основната тема на разговор между лидерите на най-големите държави в Южна Америка посочват тенденциите в континенталната политика.
Първият континент, който се отказа от Щатския долар беше Европа. Днес виждаме, че Китай и Русия успяват водят експанзивна политика на валутите си в Азия. Ако новата южноамериканска валута успее да предложи стабилна алтернатива в региона си, това ще доведе до глобално оттегляне от долара като доминираща валута. Държавите-износителки на петрол ще имат множество алтернативи от големи валути и това ще оттегли най-големия гарант на Щатския долар в международната търговия.
САЩ може да предприеме действия срещу политиците, които работят срещу Щатския долар.
Предишният президент на Бразилия, който искаше да направи нещо подобно беше българката от същата партия – Дилма Русев. За разлика от Лула да Силва, тя нямаше международна подкрепа от съседните държави за реализацията на тази идея. Дилма Русев беше свалена след протести заради лошото представяне на националният отбор на страната в Световното първенство по футбол през 2014г., на което Бразилия беше домакин.
Венецуелският президент Уго Чавес, който започна да изнася петрол срещу национални валути почина от рак през 2013г., а наследникът му Николас Мадуро се сблъсква с търговски натиск от страна на САЩ. Северноамериканската държава успява да ограничи доставките на важни стоки и ресурси за Венецуела, с което предизвиква вълни от хиперинфлация в карибската държава.
Намесата на САЩ в Южна Америка можем да проследим още от преврата в Чили през 1973г. Тогава властта в държавата е сменена благодарение на ЦРУ и е поставен марионетния диктатор Аугусто Пиночет. По време на управлението му официално са убити десетки хиляди чилийци заради убежденията им, а над милион души изчезват безследно. От онзи момент Чили е превърната в ресурсен придатък на САЩ.
Днес Бразилия и Аржентина могат да разчитат на солидна международна подкрепа
Въпреки че САЩ все още емитират най-влиятелната валута, те имат много силни противници. Китай и Русия днес имат много по-силни икономики, отколкото преди 10 години. От друга страна държавите от Еврозоната са отворени към всяка нова алтернатива на долара дори и от не толкова близки за тях страни. Днес най-голямата икономика в света – търгува с национални валути, а Русия заобикаля долара.
Заключение!
Реализацията на южноамериканската валута ще е подпомогната от всички държави, които търсят алтернатива на Щатския долар.
Първата стъпка за премахване влиянието на Щатския долар е предлагането на алтернатива.
Втората стъпка е отказ за приемане на тази валута от износители на някои стоки и ресурси.
Прочетете повече за мнението ми по отношение на международната политика