Размерът на работна заплата зависи от тези фактори
Чували ли сте, че от вас зависи какъв размер работна заплата ще получавате? Знаете ли защо за един и същ труд в различни фирми се заплаща различно? А знаете ли защо за същия труд разликата става още по-голяма в различните държави?
Описвам най-значимите фактори, които определят размера на работна заплата.
Качествата на работника най-малко влияят върху неговата работна заплата
Най-популярно сред работодателите мнение е, че заплатата изцяло зависи от работника.
Качествата на работника, които определят неговата работна заплата са нивото на квалификация и умения, усърдността, с която той работи и интелекта, който влага в работата си.
Ако сравним двама работници, които работят на едно и също място, но влагат различни усилия вероятно можем да установим, че единият поучава до 20% по-високо заплащане от другия. Ако единият е вложил повече време и интелект за квалификацията си, преминал е курсове, натрупал е опит и е станал много по-добър в това, което прави, тогава той в най-честия случай ще получава между 20 и 60% повече от другия (В частни случаи разликата може да е много по-висока, но те са по-скоро изключение).
Организацията, за която работи служителят влияе най-много върху натуралната производителност на труда
Най-популярно според работниците мнение е, че заплатата им зависи от организацията, в която работят
Организацията на работа влияе пряко върху производителността на труда и съответно върху размера на заплатите. Към този фактор се причисляват начина на управление на процесите, техническото оборудване и стратегическите решения на ръководството.
При сравнение на еднакво усърдни и квалифицирани работници, но единият, работещ в добре организирано предприятие, с качествена инструментална екипировка и навременна логистика, а другият работещ във фирма с по-лоша организация и оборудване, можем да наблюдаваме двойна разлика в размера на заплатите. Това е така, защото производителността на труда зависи изключително много от условията, в които се извършва този труд. Класическият пример за това е, че с обикновен чук се забиват около 10 пъти по-малко пирони, отколкото с пневматичен за същото време.
Платежоспособността на клиентите влияе най-много върху размера работна заплата
Най-популярно според икономистите мнение е, че платежоспособността на клиентите влияе върху доходите на повечето фирми и така определя нивата на заплатите в цялата икономика.
Доходите на фирмите, които оцеляват на пазара и просперират, зависят в най-голяма степен от платежоспособността на клиентите. Уточнявам че фирми, които се управляват лошо, не оцеляват дълго на пазара и не просперират.
Работните заплати, които фирмите могат да предложат на работниците са ограничени от размера на приходите, които тези фирми имат. Когато пазарът е от ниско платежоспособни клиенти, тогава възможностите за осигуряване на високи заплати също са малки.
От друга страна инвеститорите винаги целят да максимизират печалбата си. Това става с възможно по-вече приходи и по-малко разходи. За тях работните заплати са разход и те целят нивата им да са възможно по-ниски. В условията на високо платежоспособен пазар обаче, в който участват всичките им конкуренти се налага да предложат добри условия, както на клиентите си, за да продават, така и на работниците си, за да произвеждат (както продукти, така и услуги). Затова в условията на пазарна икономика, ако една фирма иска да привлече повече или по-качествени работници, трябва да предлага повече облаги за служителите си. Най-важната облага за един работник е неговата работна заплата.
Когато на работодателите им се налага да плащат високи работни заплати, за да си осигурят работна ръка:
- Организират работата максимално ефективно.
- Мотивират служителите да повишат квалификацията си.
Пример за разликата в платежоспособността на клиентите са различните работни заплати, които се получават в различните държави за един и същ труд. Работници в две държави, в една от които доходите са ниски, а в другата са високи, получават различни работни заплати. Тази разлика стига до над 10 000% (100 пъти) между някои африкански държави и някои европейски. Разликата в заплатите между България и развитите европейски държави е средно около 400% (4 пъти).
Обобщение
Класическите либерални идеолози биха казали, че всичко зависи от работника. Той може да реши дали да се квалифицира повече, дали да работи за по-добра фирма и дали да емигрира в държава с по-платежоспособни клиенти.
За разлика от либертарианците, сериозните икономически анализатори осъзнават две неща:
- Богатите държави не могат да осигурят добре платена работа за всички работниици по света.
- Има други фактори, които задържат работниците в техните родни държави.
Като заключение ще кажа, че адекватните политики за преодоляване на неравенствата могат да осигурят по-платежоспособни клиенти тук в България и да принудят фирмите да наддават с размера на работните заплати.
Прочетете повече за работните заплати в „Труд и работна заплата„.