a
HomeАнализ на събитияВ БългарияНай-добрата избирателна система

Най-добрата избирателна система

Най-добрата избирателна система

Най-добрата избирателна система

Когато народът не е доволен от резултатите на изборите, може да обвини действащата избирателна система. Във времената на такива политически кризи се раждат както добри, така и лоши идеи. Представям ви най-добрата избирателна система според мен.

  • Пропорционална избирателна система
  • Гласуване само в секции с гарантиране анонимността на вота
  • Гласуване с бюлетини
  • Видеозаснемане на процеса по преброяване
  • Публикуване на видеоклиповете от преброяването и установяване на граждански контрол

Пропорционална или мажоритарна избирателна система

Мажоритарната избирателна система дава пълна победа на спечелилият най-висок резултат на изборите (majority – мнозинство, съответно пълна власт на мнозинството). При нея властта изцяло се дава на победителя. Мнението и позициите на изгубилите изцяло не се зачита. При мажоритарна система, кандидатите могат да са както индивидуални кандидати, така и листи. В България мажоритарно се избират само индивидуални кандидати – кметове и президент.

Предимства при мажоритарната система:
– Избирателите се запознават по-добре с кандидатите, които подкрепят.
– Дава се възможност за отзоваване на отделен избраник от избирателния район, представляван от него.
– По-лесно се формира мнозинства

Недостатъци при мажоритарната система:
– Различните мнения често не са представени в избраната власт.
– Възможно е партия с по-малко гласове да спечели по-голямо представителство, заради разликата на активността в избирателните райони.
– Властта представлява по-малка част от избирателите.

Пропорционалната избирателна система разпределя резултатите от изборите пропорционално между участниците спрямо резултатите, които те са получили. Всяка партия има толкова голямо представителство, колкото са отредили избирателите. При пропорционалната система са представени както победителите на изборите, така и загубилите. Пропорционалната система дава възможност да се гласува за цели листи с кандидати, като в случай, че се използва преференция се дава възможност да се гласува за отделни личности. В България пропорционално се гласува за парламент и общински съвети.

Предимства при пропорционалната система:
– Представена е всяка партия, която преминава определен критичен минимум от поддръжници.
– Политиките на партията заемат превес пред личността на кандидатите.

Недостатъци на пропорционалната система:
– Използването на преференции дава възможност за отчитане на контролирани гласове.
– Няма възможност за отзоваване на отделен избраник от избирателите в района му, защото той е групиран с останалите в листата.
– По-трудно се формират мнозинства, заради разнообразието на мнения, които са представени.

Предвид предимствата и недостатъците на мажоритарната и пропорционалната избирателни системи, аз предпочитам Пропорционалната, защото смятам, че популярността на идеите и действията на политическите организации трябва да е преди популярността на отделните политици. Много важно за мен е и предимството, че пропорционалната система максимално представя волята на избирателите.

Дистанционно гласуване или гласуване в секция

Дистанционното гласуване съществува в два формата. Гласуване по интернет (електронно, онлайн гласуване) и гласуване по пощата. Ползва се за улеснение на избирателите, които в момента на изборите не са в близост до адреса си по регистрация. От двата варианта, по-разпространено е гласуването по пощата.

Предимства на дистанционното гласуване:
– Дава възможност на повече хора да гласуват – чрез него има повече хора, които са представени в изборите.

Недостатъци на дистанционното гласуване:
– Дава възможност за гласуване пред свидетел (търговец на гласове)
– Привлича като избиратели хора, за които усилията за достигане на изборната секция са повече, отколкото усилията за създаване на преценка върху избора.

Гласуването в секция се извършва като строго определена от закона процедура. Тази процедура се следи от представители на конкурентни една на друга партии, както и от застъпници на парламентарно представени и непредставени партии и наблюдатели на граждански организации. Членовете на секционна избирателна комисия (СИК) организират гласуването в секцията според официално приетите правила, които важат на територията на цялата държава.

Предимства на гласуването в секция:
– Гласува се според правилата, гарантира се анонимността на вота.
– Затруднява граждани, които не са силно заинтересовани от избора на политически платформи, партии и личности.

Недостатъци на гласуването в секция:
– Затруднява гласуването на граждани, които не са в близост до адреса си по регистрация.

Предвид предимствата и недостатъците на дистанционното гласуване и гласуването в секция, аз предпочитам да отстоявам гласуването в секция. Причината за това е, че по този начин се затруднява контрола върху избирателите и манипулациите в отчитането на резултатите. Твърдо против съм възможността да се гласува пред свидетел.

Избирателна система с хартиено или машинно гласуване

Гласуването с бюлетина или така нареченото хартиено гласуване е най-разпространеният в цивилизования свят начин за заявяване на гражданския избор. Гласоподавателите попълват хартиена бюлетината зад параван, сгъват я и я пускат в урната. След края на изборния ден комисия от представители на различни партии преброява бюлетините пред свидетелството на застъпници и наблюдатели в секцията.

В България, преброяването при хартиено гласуване се извършва от приблизително 100 000 членове на СИК и се следи от още толкова застъпници и наблюдатели.

Предимства на хартиеното гласуване с бюлетина:
– Лесно се следи за манипулации
– Преброяването става от представители на конкуриращи се партии
– Избирателят вижда със сигурност какъв е гласът, който се отчита в бюлетината, която пуска в урната.
– Изисква корумпиране на прекалено много хора, за значителни манипулации.

Недостатъци на хартиеното гласуване с бюлетина:
– Има отработени начини за манипулации чрез драскане по валидни бюлетини.
– При по-чести избори е нерентабилно, заради скъпото производство на голям брой бюлетини.
– Ръчното броене е бавно и трудоемко.

Машинното гласуване в България се направи, за да се прекъснат старите методи за манипулации в изборите. Машините за гласуване представляват компютри, които са оборудвани със сензорни дисплеи и са с инсталиран софтуер, който отчита вота на всеки избирател. Програмирането на софтуера и инсталирането му често се извършва от частни фирми или от държавно назначени експерти. Гражданите гласуват в деня на изборите, а резултатите от изборите се извеждат в протокол, който машината бързо принтира след края на изборния ден. Отчитането на гласовете се извършва изцяло от машината.

Като следизборен контрол, някои държави налагат броене на разпечатки, които принтират машините по време на гласуване. Досега са установявани много разминавания в резултатите, но изборите в никоя държава не са били касирани по тази причина. В резултат от тези разминавания почти всички държави, които са опитали машинно гласуване са се отказали от него.

Предимства на машинното гласуване:
– Бързо преброяване
– Премахва се субективния фактор у преброителите в секциите
– Липса на грешки в протоколите

Недостатъци на машинното гласуване:
– Твърде малко на брой хора имат достъп до софтуера на всяка отделна машина.
– Трудно се следи за зловреден софтуер.
– Избирателят има контрол върху интерфейса, но не и върху паметта на машината.
– Следите от манипулацията лесно се заличават.

Предвид предимствата и недостатъците на хартиеното и машинното гласуване аз се доверявам повече на хартиеното гласуване с бюлетина. Причината за това е, разликата между броя на хората, които могат да контролират процеса по преброяване.

Видеозаснемане на преброяването

Видеозаснемането на процеса по преброяване е важно действие, което може да предотврати изборни измами. Манипулациите, които се извършват след отваряне на урната най-често са увреждане на бюлетини. Чрез видеозаснемане на процеса по преброяване и отчитане на вота, престъпленията в секционните избирателни комисии ще бъдат силно ограничени.

За да бъде ефективно, видеозаснемането трябва да се случи по следния начин:

  • Камерата трябва да бъде поставена от едната страна на залата, насочена към урната с бюлетините. Преброителите трябва да са от другата страна на бюлетините и никой не трябва да застава между камерата и бюлетините. Закриването на тази видимост трябва да се счита за престъпление. Застъпниците и наблюдателите в секцията застават под камерата, на безопасно разстояние от урната с бюлетините.
  • Преброителите показват на камерата, застъпниците и наблюдателите всяка бюлетина, която изваждат от урната и записват резултата.
  • Камерата заснема процеса от затваряне на секцията, до попълване и размножаване на протоколите за всички партии и организации, които са заявили копие.
  • Камерата е свързана онлайн със сървър на ЦИК. След изключване, камерата заедно с паметта ѝ се прибавят към изборните документи и се предават в РИК/ОИК, съответно към ЦИК.
  • Видеофайлът се публикува в сайта на ЦИК, заедно със сканирания протокол.
  • Всеки гражданин може да прегледа видеофайла от преброяването във всяка секция, която реши.

Благодарение на видеозаснемането и публикуването на клиповете в уебсайта на ЦИК ще може да се осъществи реален граждански контрол върху изборния процес. Всеки гражданин, който забележи нередност в преброяването на гласовете в която и да е секция ще може да пуска сигнали към компетентните институции. Всеки нарушител ще носи тежка наказателна отговорност за действията си.

Share With:
Rate This Article

admin@nikolayargirov.com

Comments
  • Много хора си мислят, че през 2021 Бойко падна заради машинното гласуване, но това не е вярно. Просто вече хората прекалено много го намразиха, появиха се новите партии, имаше дълги и големи протести… В резултат на тези неща падна Бойко, а не в резултат на машините.

    декември 20, 2022

Leave A Comment