Влиянието на прехода към електрически автомобили
Първите електрически автомобили са създадени преди почти 200 години, но батериите през 19-ти и 20-ти век не са имали достатъчен капацитет за пазарна реализация на тези превозни средства. Днес имаме батерии, с които електромобилите издържат над 500км пробег. Това вече ги прави конкурентни продукти в сравнение с колите с двигатели с вътрешно горене.
Налагането на електрически автомобили в 21-ви век има добри страни, но носи със себе си и някои проблеми.
Добри ефекти:
- Електрическите автомобили не отделят въглеродни емисии. Подобряват градската среда и здравето на жителите.
- Електрическите двигатели работят с по-малко вибрации и при по-ниски температури и износването на материалите е по-малко.
- Електромобилите са с по-висок коефициент на полезно действие.
- Потребителите имат възможност сами да добиват енергия за заряд на електрическите си автомобили.
Проблеми:
- Трябва да се повиши производството на електроенергия.
- Нужно е да се изгради голямо количество зарядни станции.
- Трябва да се създадат много заводи за рециклиране на батериите.
- Батериите издържат по-малко при ниски температури.
Резултатите от масовото навлизане на електрически автомобили
Новите технологии винаги са променяли света, в който живее обществото. Масовото използване на електромобили също носи промяна в начина ни на живот.
Транспортът става по-екологичен
Голяма част от замърсяването на въздуха в градовете е причинено от транспортните средства. Масовото навлизане на коли с електрическо задвижване намалява драстично замърсяването.
Търсенето и предлагането на електроенергия се повишава
Колкото повече автомобили с двигатели с вътрешно горене се заменят от такива с електрическо задвижване, толкова повече електроенергия ще търси пазарът. От една страна това завишава цената на тока. От друга страна това е причина за големи и дълготрайни инвестиции в производството на електричество и балансиране на цените.
Повишаване добива на литий и понижаване добива на петрол
Литият е основен материал за производството на батерии. По-големите нужди от литий повишават добива му. Това променя ресурсно-базираните икономики от такива, които добиват петрол към такива, които добиват литий.
Повишаването пазарния дял на електрически автомобили не се харесва от петролните икономики и компании.
Някои центрове на интереси правят всичко възможно, за да забавят прехода към електрически автомобили. Към момента действията им са насочени в информационни кампании, с които преходът може да се забави прекалено бавно, но не може да бъде спрян.