Спекулации на Илон Мъск
Спекулации на Илон Мъск или как парите отиват при многото пари, когато са концентрирани в много влиятелен човек.
Илон Мъск стана най-богатият човек на света, не заради огромният бизнес, който притежава, а заради влиянието си на финансовите пазари.
Ако искате да печелите от финансовите пазари, имате нужда от информация за утрешния ден. Ако знаете какво ще се случи в близко бъдеще, ще знаете каква позиция да заемете, ще знаете дали да купувате или да продавате.
Илон Мъск получаваше подкрепа от най-влиятелните медии, когато представяше визията си за бъдещето. Той беше представян като иноватор и една от най-значимите личности. Благодарение на тези вярвания, пазарната капитализация на компанията му нарасна в пъти повече, отколкото е стойността на много по-големи и мощни компании с много повече капитали, патенти, приходи и печалби.
Примери за спекулации на Илон Мъск
Пушене в ефир
На 07.09.2018г. Илон Мъск пуши цигари в живо предаване в Youtube, за които твърди, че съдържат психоактивни вещества. С това той предизвика срив на акциите на Tesla. Скоро след това участниците на фондовите борси виждат, че Мъск не е наркоман. С това акциите на Tesla отново възстановяват старите си нива.
Какъв е финансовият ефект от тази спекулация:
Илон Мъск вероятно е знаел още предишния ден, какво ще бъде поведението му в онлайн предаването. Той е могъл да продаде свои акции или да информира свои близки да продадат акции преди да се е получил срив в цената им. Ден след излъчване на предаването е можел да купи същото количество акции на по-ниска цена.
Резултатът е печалба от милиарди долара, без да е изгубена нито една акция от Илон Мъск и близкото му обкръжение.
Чупене на стъкло на CyberTruck
На 22.11.2019г. Илон Мъск чупи стъклото на представянето на нов продукт на Tesla – пикапът Cybertruck, докато уж се опитва да покаже армировката. Събитието изглежда като провал за продукта и това отново срива акциите на компанията за кратко. Скоро след този „провал“ се разбира, че Tesla ще ползва по-здрави стъкла за бронираното возило и така стойността на акциите се възстановява.
Примерите за спекулативното поведение на Мъск върху акциите на компанията му са много, но той вече има такова поведение и към други компании.
Спекулация с акциите Twitter
- Илон Мъск обяви, че има желание да купи управленският пакет от акции на Twitter
- Илон Мъск Обяви, че се отказва да купува компанията
- Мъск все пак отново склони да купи социалната мрежа
- Докато сделката се довърши акциите на компанията се движеха в съответствие на спекулации на Илон Мъск
Преди да обяви желанието си за покупката на социалната мрежа Илон Мъск е можел да купи акции от борсата, след като е обявил, търсенето към тези акции се е повишило и това е завишило цените им. Преди да обяви отказа си, той също е знаел какво ще извърши и как ще повлияе на цената.
Спекулации с криптовалути
Илон Мъск се превърна в борсов инфлуенсър. Акаунтът му в Twitter е следван от милиони трейдъри, които следват поведението му. Когато той обяви намерение за покупка те купуват и завишават стойността на „рекламирания“ актив и така с търсенето, което създават повишават цената му. Когато стойността на актива се повиши инфлуенсърът продава и реализира огромни печалби, а рискът остава за сметка на последователите му.