Въоръжен конфликт между Украйна и Русия
На 24.02.2022г. руски въоръжени сили навлязоха в Украйна. За едни хора това е началото на конфликта, докато за други причината е възникнала много по-рано.
- Това е конфликт между НАТО и Русия, а Украйна е само бойно поле
- Санкциите работят най-много срещу ЕС
- Агресията не е решение
История на конфликта
Всичко започва с отделянето на Украйна от СССР като самостоятелна държава и условията, при които това се случва.
На 24.08.1991г. Украйна се обявява за самостоятелна и независима от СССР държава. Руският президент Борис Елцин не предявява реални претенции към новосформиралата се държава, за което се смята, че или е бил подведен, или е бил поставен под зависимост.
Към онзи момент почти цялото население на Украйна е с руско самосъзнание и украинците не са очаквали да има потенциални конфликти между новата им държава и старата им родина.
През 90-те години се съставят групи от хора с антируски настроения. Немалко украинци са пожелали ограничаване на икономическите отношения с Русия. Така на 21.11.2004г. след като на избори беше избран проруския кандидат за президент Виктор Янукович, привържениците на неговия опонент Виктор Юшченко извършиха преврат (Оранжевата революция), след който организираха нови избори, в които Юшченко беше избран за президент. След 5 годишно управление Юшченко отново губи изборите от Янукович, който отново е свален с преврат (Евромайдан) в началото на 2014г.
Именно с Евромайдана започнаха военните действия между населението на Украйна с руско самосъзнание и новата прозападна власт. Редица области опитаха да направят референдуми за отделяне от Украйна след преврата. Властта използва сила и спря провеждането на повечето референдуми. Въпреки това населението на областите Крим, Донецк и Луганск проведоха референдумите си до край. Наличието на руски военни в полуостров Крим предотврати използването на сила в областта. Така Крим успя да се отдели от границите на Украйна. В същото време населението на Донецка и Луганска области се самообявиха като независими републики. Новата власт в Киев нямаше възможност да реагира спрямо Крим, но предприе въоръжени нападения срещу населението на бунтовните области.
Така въоръженият конфликт започна още през 2014г.
Включването на Русия във въоръжения конфликт
На 24.02.2022г. руските въоръжени сили предприеха действия срещу украинското правителство. Започнаха ракетни удари по военни цели и навлязоха с пехота и бронирана техника. В резултат на това страните от НАТО с изключение на България започнаха да подпомагат Украйна с доброволци, въоръжение и боеприпаси.
Затова можем да кажем, че основните сили в този конфликт са НАТО и Русия, като територията на Украйна представлява бойно поле.
Санкциите работят най-много срещу ЕС
С началото на въоръжения конфликт, САЩ и Европейският съюз наложиха санкции срещу Русия. Такива санкции бяха:
- Отказ от покупка на стоки и ресурси с руски произход.
- Оттегляне на западни компании от руския пазар.
Отказът от покупка на руски стоки и ресурси предизвика дефицити в Европа.
Русия е най-големият износител на пшеница в света. Също така Русия е Главен доставчик с енергийни ресурси, стомана и други ресурси за Европа. Ограничаването на търговията с Русия намали производството в ЕС, предизвика рецесия и причини инфлация заради дефицитите.
Резултатът е Стагфлация.
Оттеглянето на Западни компании от руския пазар оказа най-силно влияние върху оборотите на компаниите, които се оттеглиха. Руснаците замениха шведските мебели, испанските и френските дрехи, немските спортни стоки и почти всичко европейско с местни и китайски стоки. Русия оцелява и без американските бургери и напитки.
Това укрепва руската икономика и представлява удар по компаниите, които напуснаха руския пазар.
Агресията не е решение
Въпреки че конфликтът е между Русия и НАТО, народът на Украйна е прекият потърпевш. Косвено страда и целият останал свят. Агресията поражда кризи и още агресия. За решението на този конфликт е нужна подобрена дипломация между Русия и САЩ.
Дипломатично предложение:
Както вече обясних, проблемът е зароден десетилетия преди оръжията да започнат да стрелят. Условията по напускане на Украйна от границите на СССР са договорени в момент на особена слабост за Русия. Ако тези условия се предоговорят, може да се намери мирно решение на конфликта.