Анализ на парламентарните избори 02.10.2022г.
Предсрочните парламентарни избори на 02.10.2022г. драстично промениха политическата ситуация в страната.
- Българите показаха, че са забравили негативното си отношение към ГЕРБ и поставиха тази партия на първо място.
- Старата коалиция „Антимафия“ изгуби мнозинството, което имаше.
- Бяха избрани партии с много силни разделителни линии помежду си
- Новият парламент трябва да приеме законодателство в условията на няколко кризи.
Българите показаха, че са забравили омразата си към ГЕРБ и ДПС
Настроенията, които свалиха режима на Борисов през 2021г. днес вече са забравени. Източването на здравната каса, критично ниските пенсии, кюлчетата, изоставането на доходите в сравнение с Румъния, полицейското насилие зад колоните на министерски съвет, обгазяването и всички други престъпления на стария режим останаха като далечен спомен за нещо, което не е толкова важно за българските граждани.
Населението на България се съсредоточи върху влиянието на инфлационната криза, причинена от конфликта в Украйна и от трилионите ковид-пари, напечатани в цял свят. Така едни решиха да се откажат от гласуване, а други просто промениха избора си.
Резултатът от това е първо място на ГЕРБ в предсрочните парламентарни избори на 02.10.2022г.
Коалиция „Антимафия“ изгуби мнозинство
Коалицията между ПП, БСП, ИТН и ДБ се разпадна, след като от ИТН промениха официалната си позиция спрямо мафията. Така партията на Слави Трифонов изгуби доверието на почти всичките си избиратели. В същото време някои граждани обвиниха партиите в коалицията за последствията от световните кризи и така партиите от „Антимафия“ получиха обществена подкрепа само за 98 депутати.
Партиите в новия парламент имат силни разграничителни линии помежду си
Най-голямата фракция ГЕРБ-ДПС не разполага с мнозинство не може да се откаже от практиките, които я поставиха в опозиция в предишния парламент.
Следващата по размер фракция, тази на предишната коалиция „Антимафия“ с участието на ПП, БСП и ДБ не приема обединение с другата голяма фракция.
Възраждане е партия, от която зависи дали ще се състави правителство в тази ситуация, но от партията на Костадин Костадинов предпочитат да оставят служебното правителство на премиера Гълъб Донев пред това да рискуват да получат електорални негативи от участие във властта в този труден за България момент.
В другата крайност е партията на Стефан Янев, която предлага подкрепата си на всички, но няма парламентарната тежест, за да осигури мнозинство на която и да е фракция.
Новият парламент трябва да приеме законодателство в условията на кризи
Светът е в криза, причинена от напечатаните трилиони ковид-долари и от въоръжения конфликт в Украйна. Това води до инфлация и дефицити на някои ресурси, стоки и услуги. Международните условия се променят много динамично. Затова България има нужда от действаща законодателна и изпълнителна власт.
Държавният бюджет трябва да се актуализира спрямо условията, в които функционира държавата. Тъй като условията се променят е задължително и разпределението на бюджета да бъде динамично.
Проблемите пред които застава страната ни също се променят и реакцията на властите също не може да бъде еднаква. Затова има нужда както от работещ парламент, така и от редовно правителство, което разполага с подкрепата на парламента.