Труд и работна заплата
Фирмите търсят качествен труд, а работниците търсят висока работна заплата. В пазара на труда всеки участник се опитва да получи повече срещу това, което ще предложи. Тъй като в България фирмите са в по-облагодетелствана позиция, предлагам следните политики:
- Минимална работна заплата, равна на 50% от средната до повишение на доходите в страната до нивата в развитите държави.
- Намаляване на работното време, след достигане доходите в развитите държави.
Очаквани резултати:
- Приходите на фирмите ще се повишат
- Производственото оборудване ще се подобри
- Процесите ще се оптимизират
- Емиграцията ще се ограничи
- Здравето на работниците ще се подобри
- Нивото и качеството на образование ще се повиши
- Работните места ще се запазят
Обвързване на Минималната работна заплата със средната за страната
Размерът на заплатите, които може да осигури един работодател зависят най-много от следните фактори:
- Доходи на клиентите
- Конкуренцията
- Оптимизация на работните процеси
- Качества на работната ръка
Доходи на клиентите зависят от масовата работна заплата
Българските фирми са насочени към към външния и вътрешния пазар.
Почти всички компании, които работят за износ са насочени към пазари в Европейския съюз, където доходите на потребителите са сравнително високи и позволяват покупката на стоки, произведени с труд на цената на техния.
Фирмите, които произвеждат за българския пазар са зависими от доходите на българските граждани. Доходите на повечето граждани са от труд – работна заплата и пенсии (размерът на пенсиите зависи от размера на осигуровките, които са пропорционален дял от работната заплата). Чрез повишаване доходите на българите, реализацията за стоките и услугите на местните фирми ще стане по-лесна и по-голяма.
Хипотетичен пример (Ако заплатите в България се удвоят)
Работните заплати за една фирма представляват само един от всички разходи. Други такива разходи са тези за материали, амортизации, енергия, лихви по кредити, наеми и др. Така ако разходите за труд представляват 30% от общите разходи, удвояването на заплатите ще повиши всички разходи с общо 30%. Вероятно фирмата ще трябва да повиши цената на стоките или услугите си с 30%, но клиентите ще имат 2 пъти по-високи доходи. Така стоките и услугите в България ще станат по-достъпни.
Резултат: 30% повишение на цените и 100% повишение на доходите.
Повишението на заплатите не е възможно да стане толкова бързо, защото повечето фирми не биха могли да осигурят двойни заплати преди доходите на клиентите им да са се повишили. Повишение с 10% на всеки 6 месеца при нормални обстоятелства и на всеки 3 месеца в условия на световна инфлационна криза би било допустимо и полезно за фирмите и икономиката на страната.
Конкуренцията
Високите нива на работните заплати влияят на бизнеса като мотиватор за инвестиции в капитал. Така, за да запази конкурентоспособност, една фирма трябва да инвестира в по-модерно оборудване. Модерното оборудване спестява от вложения труд и така съотношението между общите разходи и общите приходи на фирмите се понижава
Оптимизация на работните процеси
На ключови позиции някои компании назначават не най-качествените, а най-близките до централното ръководство мениджъри. Затова те не успяват да оптимизират достатъчно добре производствените си процеси. Ако цената на труда се повиши, грешките в управлението ще се заплащат с много по-скъп за фирмите труд и така те ще са принудени да избират най-добрите възможни кадри. Чрез по-добри кадри на ключови управленски позиции, производствените процеси ще се подобрят.
Качество на работната ръка е по-добро при по-висока работна заплата
Ниските заплати в България водят до:
- Засилена емиграция
- Влошено здраве на работниците
- По-лошо образование
Ако доходите се повишат, тези негативни фактори ще бъдат ограничени. По този начин фирмите ще запазят и ще получават по-качествена работна ръка от пазара на труда.
Намаляване на работното време
Процесите по модернизиране на икономиката ще продължат и след достигане на средните за ЕС доходи. Фирмите ще имат нужда от все по-малко труд, за да изпълнят нуждите на пазара. В тези условия пред тях ще има две алтернативи: Да съкратят работници или да намалят работното време. Рационалният избор за фирмите е да направят съкращения, но това като цяло за икономиката ще доведе до безработица и свиване на пазара. Резултатът ще бъде понижени продажби за фирмите.
Затова най-доброто решение е намаляване на работното време със запазване на нивата на работните заплати.
По този начин търсенето на стоки и услуги в икономиката ще се запази, защото домакинствата ще запазят доходите си. Преминаването към 7 или 6-часов работен ден ще даде възможност на някои амбициозни работници да инициират собствен бизнес в свободното им време и допълнително да подсилят икономиката на страната.