Здравеопазване
От бизнес към социално здравеопазване.
- Прекратяване на държавното финансиране за частни болници
- Инвестиция в държавните болници
- Драстично повишение заплащането на медицинските специалисти
- Въвеждане на национални обществени поръчки за лекарства, медицинско оборудване и консумативи
Очакваните резултати от тези реформи:
- Безплатно лечение за всички пациенти с платени здравни осигуровки
- Модернизиране на държавните болници
- Задържане на повече медицински специалисти в България
- Ограничаване източването на средства от здравната система
Въпреки, че съм привърженик на здравна система от тип „Семашко“, при която всички разходи за всички лечения за всички граждани се финансират директно от държавния бюджет, приемам солидарният модел със заплащане на здравни осигуровки за допустим преход, при положение, че от пациентите не се изисква доплащане за ползването на здравни услуги.
Как ще се осигури здравеопазване без доплащане от пациента
Чрез насочване на повече средства към държавните болници, които нямат право да отказват лечение на болни и ограничаване на парични течове.
Проблем 1
Основният недостатък на здравната система е това, че позволява на частните болници да получават средства от здравната каса. Така много от частните болници усвояват пари за лечението на здрави хора. Тези болници не правят разходи за скъпи лекарства. Единствените разходи за болницата в тази система за източване на обществени средства са за поддръжка на сградата, отопление и болнична храна. В същото време усвояват огромни средства от здравните пътеки. Ако някой истински болен пациент потърси помощ от частна болница, там задължително му се изисква доплащане.
Най-добро решение за българското здравеопазване
Прекратяване финансирането на частни болници от Националната здравноосигурителна каса. Така частните болници ще могат да продължат дейността си като предприятия, предлагащи здравни услуги на свободния пазар.
Очакваните ефекти са:
- Ще се освободят много средства, които ще са достатъчни за осигуряване на лечение за всички болни пациенти без доплащане от тяхна страна.
- Ще се осигурят средства за ремонт и модернизиране на болниците, както и за ново оборудване и екипировка.
- Ще се осигурят средства за достойно заплащане на медицинските специалисти.
- Пазарът на здравни услуги ще премахне по естествен път всички частни болници, които не предлагат качествени услуги.
Алтернативни решения:
- (ДЯСНО) Либерализиране на здравната каса и налагането на частни здравноосигурителни фондове по американски тип – Доказано провален модел, при който частните фондове реализират печалба за управителите. От това следва недостиг на средства за лечение на голяма част от населението.
- (ЛЯВО) Система „Семашко“, при която гражданите не заплащат здравни осигуровки, а разходите изцяло се поемат от държавния бюджет – невъзможна преди засилване ролята на държавата като активен участник в стопанския живот и получател на печалбата на предприятията.
Проблем 2
Директорите на болници и началниците на отделения вземат решения за медицинското оборудване в болниците. Така срещу определена комисионна някои ръководители приемат оферти от доставчици, които не дават най-добрите цени за оборудването, което предлагат. Резултатът е източване на печалбите на болниците и натрупването на дългове.
Обществото не може да изследва всяка поръчка на всяка болница и корумпираните сделки трудно биха били хванати.
Най-добро решение
Национални поръчки за лекарства, медицинско оборудване и консумативи.
Една национална поръчка за стотици рентгенови апарати или за хиляди болнични легла се проверява по-лесно, отколкото множество отделни поръчки от всяка отделна болница. Договорената цена става обществено достояние и гражданите биха могли да реагират, ако министерството на здравеопазването плати цена, която е по-висока от пазарната.
*Допълнителен ефект от окрупнената поръчка е отстъпка заради големите количества.
Икономически резултат от реформа в системата за здравеопазване
Социалното здравеопазване оказва следните ефекти върху икономиката:
- Подобрява здравословното състояние на работниците и така те стават по-продуктивни за работодателите си.
- По-продуктивните работници получават по-добър доход и харчат голяма част от този доход в икономиката на страната.
- Държава с по-здрави и по-продуктивни работници мотивира повече местни и чуждестранни предприемачи да инвестират в икономиката.
- Продължителността на живота се повишава, което е предпоставка за по-дълъг трудов път на работниците и повече години, в които те харчат пенсиите си в икономиката на страната, след като изминат трудовия си път.
Резултатът от изброените ефекти ще е подобряване на икономиката и намаляване на социалните неравенства.
Марина Петрова
/
Докато частните болници точат парите за здравеопазване, няма да има истинско здравеопазване!
ноември 27, 2022